Dňa 18. 11. 2009 sa v priestoroch zasadačky Národného žrebčína Topoľčianky uskutočnila tlačová beseda spojená s uvedením mliečneho automatu žrebčína do prevádzky. Po privítaní účastníkov nasledovala prezentácia riaditeľa NŽ.
V nej zoznámil prítomných s kvalitami mlieka a chovu hovädzieho dobytka v Topoľčiankach. Národný žrebčín Topoľčianky produkuje štandardne mlieko s vysokými kvalitatívnymi ukazovateľmi ako je priemerný obsah tuku (3,69% ) a bielkovín (3,47 %). Na základe požiadaviek čistoty je produkované mlieko v Q-triede najvyššej kvality. Chov hovädzieho dobytka v Topoľčiankach získal mnoho prestížnych ocenení, napríklad v súťaži TOP TEN o najlepší šľachtiteľský chov Holsteinského plemena, „Naj slovenský chov“ – III. ročník súťaže o najlepšieho chovateľa, diplom za umiestnenie v kategórii podnik s chovom dojníc.

V nasledujúcom rozhovore Vás zoznámime s pánom Jaroslavom Bartoněkom, ktorý bol jedným z lídrov dostihového športu v Topoľčiankach. Počas jeho pôsobenia sa vtedajší Plemenársky podnik Topoľčianky dostal do povedomia na scéne prekážkových dostihov hlavne menom HANAČKA. Pán Bartoněk bol jej jazdcom aj trénerom, ktorý ju priviedol až do Veľkej pardubickej steeplechase.
Tentoraz sme sa zhovárali s niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska a Československa v drezúre, ktorá svoje úspechy žala v rokoch osemdesiatych pod vedením známeho jazdca a trénera z Topoľčianok – Dominika Pružinského. Ako si spomína na drezúru vtedy a ako ju vidí dnes sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.
Na konci sezóny vyhodnocovala Medzinárodná jazdecká federácia FEI rebríček medzinárodných záprahových jazdcov FEI Top Driver Awards 2009. Táto cena sa udeľovala v rámci kategórie jednozáprahov, dvojzáprahov a štvorzáprahov.
V nedeľu 20. septembra sa v Topoľčiankach ukončil seriál drezúrneho pohára Mercedes cup. V sezóne sa konalo šesť kôl tohto pohára, ktoré boli otvorené pre všetky kone a všetkých jazdcov, bez ohľadu na to, či spadali do hodnotenej kategórie alebo nie.
Už sme si zvykli, že druhý septembrový víkend v roku patrí najväčšiemu záprahovému podujatiu na Slovensku – Medzinárodným záprahovým pretekom CAI A v Topoľčiankach. Tentokrát sa znovu podarilo usporiadať preteky v kategórii jedno-, dvoj- a štvorzáprahov. Popri medzinárodných súťažiach sa výsledky vyhodnocujú aj v rámci majstrovstiev Slovenska. Slovenskí jazdci majú tak jedinečnú možnosť nechať sa ohodnotiť zahraničnými rozhodcami a jazdiť na trati medzinárodných kritérií, pričom nepotrebujú mať zaplatenú medzinárodnú licenciu ani FEI pasy koní.
19. septembra 2009 sa v zdraví dožila 30 rokov výnimočná Shagya - arabská kobyla Tobrok – 75. Jej otec Tobrok – arabský plnokrvník nar. v roku 1966 (po Anter – Tanta) bol importovaný do Topoľčianok v roku 1973 z Egyptského žrebčína El Zahraa. Žrebca pre Topoľčianky vybrali dlhoroční odborníci v chove koní pán Jozef Mandelík a veterinár Dr. Alfréd Stiene, ktorý ho z Egypta aj letecky doprevádzal.


Svetový vrchol záprahovej sezóny je už za nami. V maďarskom meste Kecskemét sa konali XII. majstrovstvá Sveta dvojzáprahov v dňoch 20. – 23. augusta. Vo štvrtok 20. augusta Maďari oslavovali Deň ústavy a kráľa sv. Štefana, zakladateľa štátu a k tomuto sviatku sa pridal aj sviatok koní – začiatok Majstrovstiev Sveta v športe, ktorým žije celé Maďarsko tak, ako iné krajiny žijú futbalom alebo hokejom.

Slovenská ekipa začala boj o medaile. Vo švédskom Bőkebergu budú od stredy do nedele súťažiť aj voltížni cvičenci z Národného žrebčína Topoľčianky a síce v kategórii junori – ženy: Pavlína Losová, Michaela Nemcová, Ivana Kozolková a v kategórii juniori – muži: Tomáš Malý. Ich lonžérom je Boris Kodak a cvičiť budú na kobyle Fantagíra topoľčianskeho chovu. Budeme im držať palce, takisto aj ostatným slovenským reprezentantom.
V dňoch 9.-10.6 sa na pôde Národného žrebčína Topoľčianky stretli významné osobnosti z európskych chovov koní. V historických priestoroch Zámku Topoľčianky sa konalo generálne zasadnutie Spoločenstva európskych štátnych žrebčínov – ESSA (EUROPEAN STATE STUDS ASSOCIATION). Zúčastnili sa ho zástupcovia z Rumunska, Švajčiarska, Nemecka, Švédska, Českej republiky, Francúzska, Bulharska, Slovinska, Maďarska, Rakúska a Slovenskej republiky.
6.júna 2009 prebehol posledný pretek prvej série Mercedes cupu. Ďalšie kolo bude spojené s Majstrovstvami Slovenska. Jazdiť sa už bude na vyšších stupňoch a táto latka zostane nastavená až do konca seriálu.