Články

Národný žrebčín zverejnil svoj plán podujatí na rok 2024

Plán podujatí 2024

Opäť je nabitý chovateľskými, športovými a spoločenskými podujatiami.

Kalendár sa začína už v úvode marca Chovateľským seminárom zameraným na legislatívu spojenú s chovom koní v praxi a predstavením plemenných žrebcov na nasledujúcu pripúšťaciu sezónu. Ďalšie chovateľské podujatia búdu pokračovať v priebehu roka tradične bonitáciami chovu a výkonnostnými skúškami na jar a na jeseň.

Návšteva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Návšteva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodný žrebčín “Topoľčianky“ š.p. v úvode nového roku navštívil minister pôdohospodárstva a rozvoje vidieka Richard Takáč. V sprievode riaditeľa žrebčína Michala Horného si prezrel historickú budovu jazdiarne a plemena koní, ktoré Národný žrebčín chová už od r. 1921. Súčasťou návštevy boli aj ukážky výcviku mladých a športových koní v tomto stredisku. Šéf rezortu navštívil aj Inseminačno-reprodukčné centrum na stredisku Krásny Majer, ktoré je jediným svojho druhu na Slovensku a poskytuje služby v oblasti reprodukcie nielen pre potreby žrebčína,  ale aj chovateľov na Slovensku a v zahraničí.

S NOVÝM ROKOM PRIŠLO NA SVET PRVÉ ŽRIEBÄ

S NOVÝM ROKOM PRIŠLO NA SVET PRVÉ ŽRIEBÄ

Tohtoročná chovateľská sezóna v Národnom žrebčíne sa začala už 7. januára. V tomto termíne sa narodilo prvé žriebä na chovnom objekte Rybník.

Je ňou ušľachtilá kobylka Tobrok IV-11, ktorá sa má k svetu. Matkou žriebätka je plemenná shagya-arabská kobyla 826 O´Bajan V-4 a otcom je arabský plnokrvný žrebec – Tobrok IV (Uzaar). V  žrebčíne sa má ešte narodiť viac ako 80 žriebät všetkých plemien, ktoré Národný žrebčín chová.

Oficiálne žrebčín otvorí svoju športovú, turistickú a chovateľskú sezónu 1. mája tradičným Dňom otvorených dverí.

Mikuláš v Národnom žrebčíne Topoľčianky

Mikuláš v Národnom žrebčíne TopoľčiankyAni tento rok si tí najmenší nenechali ujsť príchod Mikuláša do Národného žrebčína v Topoľčiankach. Už tradične tomu predchádzal bohatý sprievodný program. Najväčším lákadlom pre divákov však bol rozprávkový príbeh, ktorý sa v čarovnej atmosfére blížiacich sa vianočných sviatkov odvíjal priamo v historickej jazdeckej hale žrebčína až do príchodu samotného Mikuláša a jeho družiny.

Návšteva veľvyslancov

Návšteva veľvyslancovDňa 14. novembra 2023 Národný žrebčín Topoľčianky privítal veľvyslancov krajín, ktoré sa podieľali na zápise prvku ,,Tradície chovu koňa plemena lipican“ do zoznamu na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

SKÚŠKY VÝKONNOSTI V NÁRODNOM ŽREBČÍNE TOPOĽČIANKY 26.10.2023

SKÚŠKY VÝKONNOSTI V NÁRODNOM ŽREBČÍNE TOPOĽČIANKY 26.10.2023

Miesto konania: Národný žrebčín “Topoľčianky“ štátny podnik

stredisko: Jazdiareň

PROGRAM

09,00 HOD.

Hubertova jazda v Národnom žrebčíne Topoľčianky

Hubertova jazda v Národnom žrebčíne Topoľčianky

Býva to už tradíciou, že Národný žrebčín a Slovenská jazdecká federácia, za účasti mnohých jazdeckých klubov, ukončuje športovú sezónu slávnostnou Hubertovou jazdou. Tohtoročných účastníkov sprevádzalo nádherné počasie s netradične vysokými teplotami a romantickým koloritom farieb jesene.

Kalendár LIPICANY na rok 2024 v PREDAJI

Využite jedinečnú príležitosť zakúpiť si kalendár vydaný pri príležitosti zápisu plemena lipican do UNESCO:

Kalendár LIPICANY na rok 2024 v PREDAJICena: 15 EUR (s DPH)
Autor obrázkov: Marek Maest – kresba ceruzkou
Rozmer: 30 x 42 cm
Visiaci nástenný kalendár, 14 listov

Objednávky prijímame na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Jesenná bonitácia 2023

Jesenná bonitácia 2023

ZÁPISNICA
Z JESENNEJ BONITÁCIE CHRÁNENÉHO A ŠĽACHTITEĽSKÉHO CHOVU V NÁRODNOM ŽREBČÍNE “TOPOĽČIANKY“, Š.P.
11.-12.10.2023

Majtrovstvá SR vo voltíži

Majtrovstvá SR vo voltížiV tomto roku sa vrcholové národné podujatie vo voltížnom jazdení - Majstrovstiev Slovenskej republiky- konali v areáli Masarykov dvor na Vígľaši. Preteky boli zároveň finále celoročného viackolového voltížneho seriálu „Slovenský voltížny pohár 2023“ (SVP 2023). Cvičenci mali poslednú príležitosť získať cenné body do národného rebríčka a tak ovplyvniť celkové poradie v kategóriách jednotlivci, dvojica, skupina a najlepší kôň.

Majstrovstvá sveta dvojzáprahov 2023

Majstrovstvá sveta

Miestom dejiska  vrcholového záprahového podujatia sa od 27. septembra do 1. októbra 2023 stalo mesto Le Pin au Haras vo Francúzsku. Kvalifikačné kritériá splnilo 94 pretekárov s 273 koňmi z 23 krajín sveta. Organizátorom bol najstarší francúzsky národný žrebčín Haras national du Pin, ktorý disponuje novovybudovaným zázemím pre usporadúvanie veľkých medzinárodných podujatí v rôznych jazdeckých disciplínach.

Nová publikácia v predaji

Nová publikácia v predajiTopoľčianske lipicany v UNESCO
Autori: Národný žrebčín “Topoľčianky“ š.p.; Dalibor Gregor
Edice Do kapsy
Prvé vydanie, 2023
Počet strán: 72 str.
Popis: malá dvojjazyčná (slovenčina, angličtina) knižná publikácia z Národného žrebčína vydaná pri príležitosti zápisu plemena lipican do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO

Topoľčianske lipicany na veľtrhu Kôň 2023 v Lysej nad Labem

Topoľčianske lipicany na veľtrhu Kôň 2023 v Lysej nad Labem

V dňoch od 22. do 24. septembra 2023 sa na výstavisku v Lysej nad Labem konal jubilejný 30.ročník jazdeckého veľtrhu spojeného s výstavou koní - KÔŇ 2023. Návštevníci mali možnosť vidieť 120 koní rôznych plemien a navštíviť viac ako 60 predajcov jazdeckého a s tým súvisiaceho sortimentu. Súčasťou podujatia bol samozrejme bohatý celodenný program, ktorý začínal o 10.00 hodine chovateľskou  prehliadkou jednotlivých plemien, pokračoval popoludňajším programom, v ktorom sa tieto jednotlivé plemená predviedli v jazdeckých ukážkach a vyvrcholením dňa bola nočná šou, kde pôsobivú atmosféru umocnilo kvalitné osvetlenie a ozvučenie. Súčasťou tohto jubilejného ročníka bola živá hudba v podaní sláčikového kvarteta.

Návšteva v Topoľčiankach

Návšteva v TopoľčiankachDňa 26.9.2023 navštívil Národný žrebčín v Topoľčiankach veľvyslanec Slovinskej republiky J.E. pán dr. Stanislav Raščan. Na nádvorí jazdiarne ho privítal riaditeľ Národného žrebčína Michal Horný.
Vzácny hosť si prezrel historickú jazdiareň a vystúpenie jazdcov s lipicanmi, navštívil hipologickú expozíciu a zapísal sa do pamätnej knihy Národného žrebčína.

Majstrovstvá SR v záprahoch 2023 v Topoľčiankach

Majstrovstvá SR v záprahoch 2023 v Topoľčiankach

9.-10. septembra 2023 sa v priestoroch Národného žrebčína konali záprahové preteky na úrovni dvoch hviezd v kategórii jednozáprahov a dvojzáprahov, ktoré boli zároveň aj Majstrovstvami Slovenskej republiky a kvalifikačným kolom pre záprahový seriál Zlatá podkova v roku 2024.

Dostihy 1.9.2023 - fotogaléria

Dostihy 1.9.2023 - fotogaléria

Slovenský voltížny pohár 2023 v Topoľčiankach

Slovenský voltížny pohár 2023 v Topoľčiankach

26.augusta sa v areáli Národného žrebčína zišlo osem voltížnych klubov zo Slovenska. Dôvodom bolo predposledné kolo celoslovenského národného rebríčka Slovenský voltížny pohár 2023. Pre všetkých cvičencov, lonžérov a ich kone to bola príležitosť ako si vylepšiť doterajšie skóre vo svojej kategórii. Zároveň to boli posledné preteky pred Majstrovstvami Slovenska, ktoré sa budú konať 15.-17.9.2023 na Masarykovom dvore na Vígľaši.

Majstrovstvá Slovenskej republiky vo vytrvalosti 2023

Majstrovstvá Slovenskej republiky vo vytrvalosti 2023

Prvý augustový víkend sa v priestoroch Národného žrebčína Topoľčianky, resp. dostihovej dráhy, konali vytrvalostné preteky. Popri národných súťažiach na 40, 60 a 80 km boli vypísané aj medzinárodné preteky CEI*100 km, CEIYJ*100 km a CEI2*140 (2x70)km, ktoré boli zároveň aj majstrovskými súťažami pre seniorov a juniorov/mladých jazdcov.

MICHAL HORNÝ – 60 ROČNÝ

MICHAL HORNÝ – 60 ROČNÝ

   V uplynulých dňoch si svoje životné jubileum v kruhu rodiny, priateľov, spolupracovníkov a známych pripomenul Michal Horný, riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky. Narodil sa 27. júla 1963 v malebnej dedinke Topoľčianky.

Pavol Gašpar oslávil 70 rokov

Pavol Gašpar oslávil 70 rokov

Pavol Gašpar bol dlhoročným zamestnancom Národného žrebčína Topoľčianky, kde odpracoval 45 rokov, z toho 23 ako vedúci chovného objektu Breziny. Počas svojej jazdeckej kariéry sa venoval takmer všetkým jazdeckým disciplínam - drezúra, parkúr, všestrannosť a záprahy. Angažoval sa aj ako činovník Slovenskej jazdeckej federácie. Bol národným rozhodcom, staviteľom parkúrov, záprahových tratí a držiteľom trénerskej licencie. V roku 2018 bol ocenený zlatým odznakom SJF za zásluhy o rozvoj jazdeckého športu.