Deň otvorených dverí v Národnom žrebčíne Topoľčianky - dňa 1. mája 2018

TRADIČNÝ DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ - dňa 1. mája 2018
1.máj sa už tradične spája s Dňom otvorených dverí, ktorý je nesmierne populárny medzi širokou verejnosťou.  Tento rok to bol už XVIII. ročník privítania novej chovateľskej, športovej a turistickej sezóny.  Príjemné takmer až letné počasie prilákalo do Topoľčianok viac ako 15 000 návštevníkov. 
 
 
Okrem historickej jazdiarne bola pre verejnosť otvorená aj hipologická expozícia v Topoľčiankach, ktorá je od roku 2015 obohatená o novú časť venovanú historicky prvým majstrovstvám sveta v jazdeckej disciplíne konaných na Slovensku - Majstrovstvám sveta dvojzáprahov 2013. Okrem tejto novej časti si návštevníci mohli prezrieť viac ako 3000 artefaktov dokumentujúcich dianie v žrebčíne a kočiarovňu so zbierkou historických kočov a rôznych vzácnych postrojov. V dobe konania Dňa otvorených dverí bola návštevníkom k dispozícii aj výstava najlepších umeleckých diel z oblasti chovu koní od autorov Alexej Glucharov, Julia Romkova a Kamerina Juraševič. Do programu Dňa otvorených dverí v NŽ sa zapojili už tradične aj Vinárske závody, ktoré otvorili svoje pivnice a zorganizovali degustáciu vín. Sprístupnený bol aj Zámok Topoľčianky a Poľovnícky zámoček. Spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. vystavila aj tento rok svoje najnovšie modely v areáli Národného žrebčína. O dobrú náladu sa v priestoroch jazdiarne postarali členovia folklórnej skupiny Topoľnica, populárny spevák Robo Kazík a skupina Q-TY zo Zlatých Moraviec. Súčasťou bolo množstvo zaujímavých stánkov domácich remeselníkov, ktorí prezentovali svoje ručne vyrobené výrobky z rôznych oblastí. Nechýbali ani kolotoče a rôzne iné atrakcie pre tých najmenších.
 
Deň otvorených dverí sa pre návštevníkov začal o deviatej hodine. Otvorený bol celý areál jazdiarne, takže záujemcovia si mohli prehliadnuť stajne, v ktorých našli všetkých päť plemien koní chovaných v Národnom žrebčíne – lipican, hucul, shagya arab, arabský plnokrvník a slovenský teplokrvník. V priebehu doobedia prebiehali v hlavnej aréne verejné tréningy jednotlivých športových oddelení. Návštevníci tak mohli sledovať spôsob práce s parkúrovými, drezúrnymi či voltížnymi koňmi. Počas celého dňa bola pre verejnosť sprístupnená kováreň Národného žrebčína kde členovia Slovenského podkováčskeho cechu predvádzali svoje remeslo. Návštevníci mohli sledovať výrobu rôznych typov podkov z rôznych materiálov.
 
Najväčším lákadlom pre návštevníkov počas Dňa otvorených dverí je jednoznačne samotný galaprogram, v ktorom Národný žrebčín a jeho hostia prezentujú svoju chovateľskú i športovú prácu so svojimi štvornohými zverencami. Krátku reportáž odvysielala TV Markíza.
 
Svojou prítomnosťou poctilo podujatie mnoho vzácnych hostí.  Nová chovateľská, športová a turistická sezóna bola otvorená krátkym príhovorom Gabriely Matečnej ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a riaditeľa Národného žrebčína Michala Horného. O príjemnú atmosféru sa postarali šikovné mažoretky z Nitry pod vedením pani Schoberovej. Po tomto úvode nasledoval biely balet v podaní ôsmych jazdcov Národného žrebčína a ich ôsmych žrebcov plemena lipican, ktorí predviedli krásu klasického jazdenia v zaujímavej choreografii štvorylky. Pod vedením lonžéra Borisa Kodaka sa v dvoch vstupoch predstavilo voltížne oddelenie v náročných cvikoch v cvale, v kategórii jednotlivci, dvojica aj skupina. Následne boli kone vystriedané psíkmi a populárnymi ukážkami z agility alebo „dog dancingu“, ktoré predviedli žiaci odboru kynológia na Strednej odbornej škole v Ivánke pri Dunaji.  Na vyžiadanie divákov sa predviedli aj príslušníci Jazdnej polície MINV SR a predviedli prácu a prípravu policajných koní, z ktorých mnohé pochádzajú z chovu NŽ. Streľbu a dymovnice vystriedala elegancia drezúrneho jazdenia. Peter Vančo a jeho mimoriadne talentovaný čierny lipicanský žrebec Conversano XIII-47 zajazdili freestyle na hudbu s náročnými cvikmi ako sú piruety, série preskokov, piaf či pasáž. Štyri dvojzáprahy bielych a čiernych lipicanov sa prezentovali v záprahovej štvorylke. Nasledovala chovateľská ukážka arabských žrebcov. Na ruke sa divákom predstavili shagya-arab Gazal VIII-18 a  plnokrvný arab Suleiman. Stanislav Chrappa a jeho zverenec Neapolitano XII-18 predviedli choreografiu na dlhej oprati obsahujúcu stranové cviky v kluse i v cvale, preskoky, piruety, piaf, pasáž a španielsky krok. Samozrejme, nemohol chýbať divácky atraktívny duel v záprahovom parkúre. Svoje sily, obratnosť,  presné oko a rýchlosť koní si zmerali Miroslav Matúška a Ján Bíro. Klasická topoľčianska škola predviedla svoje lipicanské plemenné žrebce. Diváci mali možnosť sledovať cviky Vysokej školy španielskej ako je lévada, kurbeta, pesáda, piaf, pasáž a divácky najatraktívnejšia kapriola. Súčasťou boli aj cviky ako sadnutie, ľahnutie a poklona.
 
Záverečné defilé oficiálne ukončilo XVIII. ročník Dňa otvorených dverí v Národnom žrebčíne Topoľčianky a  otvorilo novú chovateľskú, športovú a turistickú sezónu.


Vytlačiť   E-mail