Majstrovstvá SR v záprahoch 2023 v Topoľčiankach

9.-10. septembra 2023 sa v priestoroch Národného žrebčína konali záprahové preteky na úrovni dvoch hviezd v kategórii jednozáprahov a dvojzáprahov, ktoré boli zároveň aj Majstrovstvami Slovenskej republiky a kvalifikačným kolom pre záprahový seriál Zlatá podkova v roku 2024.

Rozhodcovskému zboru velil skúsený medzinárodný rozhodca z Čiech Jiří Kunát, technickým delegátom bol Josef Trojanec (CZE) a ostatnými členmi rozhodcovského zboru boli Anna Virágová, Martina Kredatusová a Silvia Poláková. Staviteľom tratí nemohol byť nikto iný ako skúsený staviteľ, tréner a zároveň bývalý reprezentant SR Pavol Gašpar z Národného žrebčína. Výsledkový servis zabezpečovala Darina Kosařová z Čiech.

Veterinárna prehliadka

Pretek bol otvorený v sobotu 9.9.2023 o 8:00 hod veterinárnou kontrolou. Všetky kone prešli pozorným okom MVDr.Dušana Solára a rozhodcovského zboru, boli skontrolované pasy, identita koní a samozrejme ich celková zdravotná spôsobilosť pretekať.

Drezúra

O 10:00 hod bol povolený štart prvému jazdcovi v technicky náročnej drezúre. Záprahová drezúra sa jazdí podobne ako sedlová v drezúrnom obdĺžniku, ten záprahový má však rozmery 80x40 m. Okrem predvedenia predpísaných cvikov sa hodnotí aj celková prezentácia, úprava koča, jazdca, spolujazdca a koní. V kategórii jednozáprahov zvíťazila Marcela Viochnová s čiernym žrebcom Nonius XIX-20 Šarkan z TJ Žrebčín Motešice. Druhé miesto obsadil Miroslav Matúška s koňom Conversano VI-51 a tretiu priečku vybojoval Jozef Mašír a Pluto XX-19, obaja z JK pri NŽ Topoľčianky. V kategórii dvojzáprahov, kde sa jazdila drezúrna úloha 3* HP2-P4, sa najviac darilo domácemu Miroslavovi Matúškovi, druhú priečku získal jeho oddielový kolega Jozef Mašír a tretie miesto patrilo Jozefovi Bučkuliakovi s koňmi plemena KWPN z JO Martin Záturčie. Otvorená bola aj súťaž s drezúrnou úlohou 2* HP2-HP4, ktorej sa zúčastnil nováčik Pavol Kemencei z domáceho oddielu.

Parkúr

V popoludňajších hodinách, po prestavbe hlavnej arény a po príprave prekážkovej trate bola povolená obhliadka parkúru. Záprahový parkúr pozostáva z niekoľkých bránok z kužeľov. Na každom kuželi je zhoditeľná loptička, za jej zhodenie sa pripočítavajú trestné body. Jazdec musí prejsť celú trať v čo najkratšom čase a bez zhodenia loptičky. Trať postavil Pavol Gašpar technicky veľmi náročnú. Zvládnuť ju bez trestného bodu a v časovom limite sa nepodarilo ani jednému účastníkovi. Medzi jednozáprahmi najlepší výsledok podal Miroslav Matúška, hneď za ním sa umiestnila Marcela Viochnová, a tretiu priečku obsadil domáci Jozef Mašír. V dvojzáprahoch zostalo poradie také isté ako v drezúre – Matúška, Mašír, Bučkuliak.

Maratón

Nedeľa sa niesla v znamení maratónu. Záprahový maratón mal dve fázy. Prvá je fáza A, ktorá slúži na zohriatie koňa a predprípravu pred fázou B. Medzi nimi je veterinárna kontrola a 10 minútových oddych. Fáza B pozostávala s piatich prekážok vrátane vody. Každá prekážka má vzhľad akéhosi labyrintu, v ktorom staviteľ označí povinné prejazdy. Tie musí pretekár absolvovať so svojím záprahom v správnom poradí, v čo najkratšom čase a podľa možnosti bez trestných bodov. Maratón je najnáročnejšia časť záprahových pretekov, vyžaduje si fyzickú ale aj psychickú odolnosť koní, dobrú kondíciu a samozrejme obratnosť a maximálnu súhru celého tímu. V kategórii jednozáprahov prvenstvo vybojoval Jozef Mašír pred Miroslavom Matúškom a Marcelou Viochnovou. V dvojzáprahoch si víťazstvo postrážil Miroslav Matúška. Druhé miesto patrilo Jozefovi Bučkuliakovi a tretí v poradí skončil Jozef Mašír. Dobrý výsledok dosiahol aj začínajúci Pavol Kemencei, keď dokončil bez trestného bodu.

Celková súťaž a MSR

Po sčítaní všetkých výsledkov, v kategórii jednozáprahov sa majstrom Slovenska stal Miroslav Matúška s koňom Conversano VI-51 z JK pri NŽ Topoľčianky. Striebornú medailu vybojoval Jozef Mašír s kobylou Pluto XX-19 a bronz poputoval do TJ Žrebčín Motešice vďaka Marcele Viochnovej s koňom Nonius XIX-20 Šarkan. Štvrté miesto si odniesol Ladislav Hána s koňom XXX-VI-1 Sk Vašo z TJ Žrebčín Motešice. V kategórii dvojzáprahov svoje kvality a dlhoročné skúsenosti víťazstvom potvrdil Miroslav Matúška s koňmi Favory XII-6, Favory XII-8 a Maestoso XV-8. Titul prvého vicemajstra získal Jozef Mašír s koňmi Maestoso XV-6 a Pluto  XX-9. Jozef Bučkuliak z JO Martin Záturčie sa stal druhým vicemajstrom s koňmi plemena KWPN Louvre a Lars.

Pavol Kemencei úspešne dokončil celé preteky, čím získal prvú časť kvalifikácie nutnej pre štart na medzinárodných podujatiach.

Na záver slávnostných dekorácií, riaditeľ Národného žrebčína Michal Horný, poďakoval Pavlovi Gašparovi za celoživotný prínos a rozvoj jazdeckého športu v podobe ďakovného listu a  pamätnej plakety.

Všetkým víťazom a umiestneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.