Majstrovstvá sveta dvojzáprahov 2023

Majstrovstvá sveta

Miestom dejiska  vrcholového záprahového podujatia sa od 27. septembra do 1. októbra 2023 stalo mesto Le Pin au Haras vo Francúzsku. Kvalifikačné kritériá splnilo 94 pretekárov s 273 koňmi z 23 krajín sveta. Organizátorom bol najstarší francúzsky národný žrebčín Haras national du Pin, ktorý disponuje novovybudovaným zázemím pre usporadúvanie veľkých medzinárodných podujatí v rôznych jazdeckých disciplínach.

Slovenskú republiku reprezentovali traja pretekári, z toho dvaja z Národného žrebčína Topoľčianky – Miroslav Matúška, Jozef Mašír a Jozef Bučkuliak, ktorý mal na majstrovstvách sveta svoju premiéru. Ich výsledky sa zarátavali aj do súťaže družstiev.

V stredu 27.9. sa podujatie začalo prvou veterinárnou kontrolou. Všetky slovenské kone ňou úspešne prešli bez najmenších problémov. Z 273 koní prísnym okom rozhodcov a veterinárov neprešiel iba jeden kôň. Portugalského pretekára Huga Friasa to však neohrozilo na štarte, nakoľko jeho dva ostatné kone boli spôsobilé súťažiť.

Prvá čiastková disciplína – drezúra – prebiehala počas dvoch nasledovných dní. Zo slovenských pretekárov najlepší výsledok dosiahol Jozef Bučkuliak, keď zajazdil za 69,11 bodov, čo je 56,8%. Tento výsledok mu zaistil v drezúre 75.miesto. Miroslav Matúška dosiahol so svojou párou lipicanov 70,65 bodov, čiže 55,8% a obsadil 80.priečku. Jozef Mašír skončil na 88.pozícii s hodnotením 78,64 bodov, teda 50,9%.

Druhou čiastkovou disciplínou bol záprahový maratón. Trať bola skutočne náročná. Kone museli zvládnuť skoro 9 km  dlhú trať v kopcovitom teréne s ôsmimi náročnými prekážkami s množstvom zhoditeľných prvkov. Autorom trate bol uznávaný staviteľ z Maďarska Gábor Fintha. O vysokej obtiažnosti svedčí aj fakt, že traja pretekári maratón nedokončili. Zo Slovákov sa najviac darilo Jozefovi Mašírovi, ktorý obsadil 43.miesto. Miroslav Matúška skončil krátko za ním, na 48. mieste. Jozef Bučkuliak vybojoval 56.priečku.

Posledný deň podujatia sa niesol v znamení parkúru. Staviteľ tratí Gábor Fintha postavil aj tu technicky náročný kurz s prísnym časovým limitom. Miroslav Matúška potvrdil svoje dlhoročné skúsenosti, keď ako jediný zo Slovákov prešiel kurz bez zhodenia loptičky. Avšak časový limit bol neúprosný. Získané trestné body za prekročenie času ho posunuli na 58. miesto. Jozef Bučkuliak síce dosiahol o niečo lepší čas, ale za cenu 8 zhodených loptičiek, čím obsadil 85.priečku. Jozef Mašír zhodil iba 6 loptičiek, ale pri dlhšom čase mu počet trestných bodov stačil na 87. pozíciu.

Po sčítaní výsledkov zo všetkých čiastkových disciplín sa v celkovej súťaži najlepšie umiestnil Miroslav Matúška, keď obsadil 59.miesto. Jozef Bučkuliak získal 77. priečku a Jozef Mašír skončil ako 82. V súťaži družstiev Slovensko obsadilo 17.miesto.

Veľké uznanie patrí celému organizačnému tímu za výborné podmienky a skvelú organizáciu tak náročného podujatia.