Majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch 2013 v Topoľčiankach

Majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch 2013 v Topoľčiankach  Tak a „ game is over...“ . Jedinečné športové podujatie svojho druhu na Slovensku je už históriou. Pre mnohých návštevníkov to bol neopakovateľný zážitok o čom svedčí aj fakt, že viac ako 20 000 divákov si prišlo pozrieť zápolenie špičky sveta v záprahovom športe počas štyroch súťažných dní tohto veľkolepého podujatia. Tí, ktorí sa nemohli zúčastniť osobne , mali možnosť všetko sledovať na internetovej stránke www.chmtopolcianky2013.sk cez „livestream“. Do Národného žrebčína v Topoľčiankach prišlo bojovať  73 súťažiacich s 209 koňmi z 23 krajín sveta. O titul Majstra sveta v kategórii družstiev  zápolilo až 21 národov! Takže bolo sa na čo pozerať....

Hneď v pondelok, kedy začali prichádzať kamióny z rôznych kútov sveta na dostihovú dráhu v Topoľčiankach, počasie preverilo pohotovosť celého organizačného tímu, ktorý dokázal riadiť všetko bez dlhého čakania  a bezproblémového parkovania kamiónov. Keďže kemp záprahárov sa nachádzal zhruba 500 m od ustajnenia koní, organizátor zabezpečil súťažiacim a ich tímom „kyvadlovku“   na prenos ťažšieho vybavenia z kempu až k ustajneniu koní. Bol to naozaj náročný deň pretože prišlo 22 krajín. V utorok dorazil už iba tím z Rakúska. Pohotovosť a ochota organizačného tímu bola aj následne ocenená na stretnutí jednotlivých šéfov ekíp, kde Chester Weber (USA), svetová hviezda štvorzáprahov, v Topoľčiankach šéf amerického tímu, vyjadril spokojnosť s technickou pripravenosťou majstrovstiev. Okrem tohto amerického velikána ste sa v Topoľčiankach mohli stretnúť s Boydom Exellom, jedným z najúspešnejších reprezentantov Austrálie, ktorý však žije v Británii a tu v Topoľčiankach bol ako tréner Britského tímu. Ďalším zvučným menom určite je Ijsbrand Chardon (NED) niekoľkonásobný Majster sveta v štvorzáprahoch. Medzi samotnými súťažiacimi určite netreba predstavovať bratov Lázárovcov, ktorí sú tiež niekoľkonásobnými majstrami sveta  v dvoj aj v štvorzáprahoch. Ďalej Harrie Verstappen (NED), Georg Moser (AUT) všetko významní športovci , ktorým sa už  vo svojej kariére podarilo získať titul Majstra sveta. Ale vráťme sa späť  k nášmu podujatiu....

Streda sa opäť niesla v znamení dažďa. Veterinárnou kontrolou prešlo 206 koní, tri boli vylúčené za krívanie. Boli to kone z Francúzska, Slovinska a Španielska, čo vyhodilo zo štartovnej listiny Slovinca Turka Kelemena. Po veterinárnej kontrole nasledovalo losovanie poradia súťažiacich v drezúre a deň bol zakončený slávnostným otváracím ceremoniálom. Za tónov dychovej hudby Skýcovanka sa predstavili jednotlivé krajiny. Majstrovstvá sveta boli slávnostne otvorené samotným predsedom záprahovej komisie FEI (Medzinárodná jazdecká federácia)pánom Karolym Fuglim (HUN). Počas otváracieho ceremoniálu sa súťažiacim a divákom prihovoril aj riaditeľ Národného žrebčína Michal Horný a predseda Slovenskej jazdeckej federácie Vladimír Chovan. Prítomní tiež boli Ján Vajs, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva  Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Vo večerných hodinách sa konal už tradičný „Večer národov“, kde sa jednotlivé krajiny hostia medzi sebou a prezentujú tak gastronómiu typickú pre ich národ. Atmosféra bola naozaj neopísateľná aj vďaka ľudovej hudbe zo Zákamenného.

DREZÚRA

Prvá z troch záprahových disciplín bola vzhľadom na počet účastníkov rozdelená na dve časti a prebiehala vo štvrtok a v piatok. Zvíťazila jedna  z hlavných favoritov, úradujúca majsterka sveta - Carola Diener  (GER), za 35,58 trestného bodu. Hneď za ňou sa umiestnil írsky reprezentant Barry Capstik s 36,93 a tretiu priečku obsadil Zoltán Lázár (HUN), ktorý svoju drezúrnu úlohu zajazdil za 39,49.

MARATÓN

V sobotu sa súťažilo v divácky najatraktívnejšej disciplíne a to v maratóne. Počasie bolo výborné čo sa odzrkadlilo aj na veľkej návštevnosti podujatia. Majstrovstvá sveta v Topoľčiankach  boli poctené návštevou samotného prezidenta Slovenskej republiky, Ivana Gašparoviča., ktorý prevzal záštitu nad celým podujatím. Osem vynovených a technicky náročných prekážok podľa návrhu známeho staviteľa Gábora Finthu (HUN) čakalo ako si s nimi poradí svetová špička záprahového športu. V tomto kondične náročnom boji zvíťazil Vilmos Lázár (HUN), druhé miesto obsadil Harrie Verstappen (NED)a tretie miesto vybojoval poľský reprezentant Jacek Kozlowski. Maratónsky deň bol však poznamenaný aj zranením. Na piatej prekážke svoj boj o titul nedobrovoľne ukončil Ír Barry Capstik (v drezúre 2.miesto), ktorý sa s kočom prevrátil a utrpel poranenie chrbtice, ktoré si vyžiadalo prevoz do nemocnice. Našťastie zranenie nebolo vážne a všetci veríme, že Barryho čoskoro uvidíme opäť na kozlíku. Prajeme mu skoré uzdravenie. Po náročnom dni sa vo večerných hodinách konalo slávnostné vyhlásenie čiastkových výsledkov za drezúru a maratón a odovzdávanie cien spojené s kultúrnym a spoločenským programom.

PARKÚR

Nedeľné ráno bolo opäť zamračené, avšak počasie vydržalo bez dažďa. Účastníkov čakala opäť technicky náročná trať, ale tento krát vo vozatajskom parkúre. Najlepším v tejto disciplíne sa stal Tibor Nagy ml. (HUN), druhé miesto získala Rachael Blanchard (USA) a tretia priečka patrila Sebastianovi Warneckovi (GER).

NOVÝ MAJSTER SVETA

Celkovým víťazom v kategórii družstiev sa stalo Maďarsko, na druhom mieste skončilo Nemecko a bronz si odnieslo Holandsko. V rámci jednotlivcov, novým majstrom sveta sa stal horúci favorit Vilmos Lázár z Maďarska, striebornú medailu získal Sebastian Warneck z Nemecka a bronz si odniesol opäť maďarský reprezentant Zoltán Lázár. Medaile boli odovzdané pánom Karolym Fuglim, predsedom záprahovej komisie FEI, ostatné ceny odovzdali Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Slávka Jánošíková, generálna riaditeľka  sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu a Michal Horný, riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky. Všetkým gratulujeme k dosiahnutým úspechom a prajeme im veľa šťastia v ďalších záprahových zápoleniach.

LIPIZZANER CUP

Majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch boli zároveň podporené Medzinárodnou federáciou lipicanov (LIF). Výsledok záprahu lipicanov na tomto podujatí sa totiž zarátava do Lipizzaner Cupu, ktorý pozostáva zo sčítania troch najlepších výsledkov zo štyroch vybraných pretekov. Prvé dve kolá už prebehli v Szilvasvarade (HUN) a v Pibery (AUT). Tretie kolo bolo tu v Topoľčiankach, štvrté kolo a zároveň aj veľké finále sa bude konať v Lipici (SLO) posledný septembrový víkend. Cieľom tohto seriálu pretekov je vyzdvihnúť kvality a všestrannosť lipicanov a motivovať k ich športovému využitiu.

SLOVENSKÝ TÍM

Slováci hrdo reprezentovali svoju krajinu a za výsledok za vôbec nemusia hanbiť. V rámci družstiev spomedzi 21 krajín skončili na 11.mieste. V kategórii jednotlivcov, najlepší výsledok dosiahol Miroslav Matúška, ktorý skončil na celkovej 21.priečke. Pavol Gašpar obsadil 43.miesto, Pavol Baláž 57.miesto a Jozef Mašír 69.miesto. Gratulujeme a prajeme veľa športových úspechov aj v budúcnosti

Spokojnosť s organizáciou podujatia, ktorá bola vyjadrená jednak samotnými súťažiacimi, šéfmi jednotlivých ekíp ale i FEI činovníkmi, zanecháva dobrý pocit vo všetkých, ktorí na tom tvrdo pracovali celé mesiace. Veľká vďaka za pozitívnu reprezentáciu Slovenska pred celým svetom, patrí celému organizačnému tímu, čiže všetkým zamestnancom Národného žrebčína Topoľčianky, členom JK pri NŽT a tiež dobrovoľníkom, ktorí nám ochotne pomáhali. Majstrovstvá sveta by nebolo možné zorganizovať bez finančnej podpory sponzorov ale predovšetkým bez podpory Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré prevzalo záštitu nad celým podujatím. Ďakujeme.