Majstrovstvá sveta dvojzáprahov opäť so slovenskou účasťou

Francúzske mesto Conty ležiace v krásnom kraji Picardie hostilo posledný augustový víkend záprahových jazdcov z celého sveta. Brehy rybníkov sa stali kempami pre ekipy nie len z európskeho kontinentu, ktoré sem však neprišli za dovolenkou ale sústredili sa na podanie čo najlepších výkonov.

Tento rok sa majstrovstiev zúčastnilo 70 záprahárov z 24 štátov. Každá krajina mohla na Majstrovstvá sveta vyslať trojčlenné družstvo a jedného ďalšieho jednotlivca. Slovensku sa opäť podarilo zostaviť tím, čím sa zaradilo medzi 18 národov s družstvom. Jeho členmi boli Miroslav Matúška, Josef Hrouda a Martin Zákršmíd.

Všetky naše kone prešli veterinárnou prehliadkou bez problémov. V holding boxe boli štyri kone, z toho dva francúzske, aj im však nakoniec bol povolený štart. Hlavný kôň Josefa Hroudu dostal po dlhom transporte horúčky. To, že nebol fit bolo vidieť aj na jeho jazdeckom prejave, preto sa Josef Hrouda napriek úspešnej veterinárnej prehliadke rozhodol s ním nešartovať, čo sa dosť negatívne prejavilo na výsledku.

Vo štvrtok a v piatok prebehli drezúry. Ako prvý slovenský reprezentant štartoval vo štvrtok Miroslav Matúška so slušným výsledným skóre 60,42 tr. bodov. V piatok nasledovali drezúrne úlohy Josefa Hroudu (64,26 tr.b.) a Martina Zákršmída (77,06 tr.b.), ktorému ešte chýbajú skúsenosti z veľkých podujatí. Víťazom drezúrnej časti majstrovstiev sa stala Nemka Carola Diener, ktorá napriek jednému nacválaniu dostala len 35,58 tr.b. Toto hodnotenie jej pomohlo udržať si náskok až do konca pretekov.

V sobotu pokračovali preteky maratónom, ktorý tentoraz riadne preveril kondíciu koní. Klusová časť viedla do kopca, čo už na začiatku začalo odoberať koňom sily. Už tak dosť ťažký úsek E s prekážkami a s niekoľkonásobnými prejazdami cez hlboké brody skomplikovali celý týždeň trvajúce prehánky, ktoré neprestávali ani v deň maratónu. Pôda bola rozmočená, hlboká, vytvárali sa koľaje. Hĺbka vody v brodoch vystúpila až na hranicu povoleného limitu. Jeden prvok vo vodnej prekážke bol technickým delegátom zrušený.

Výhodu mali jazdci na začiatku štartového poľa, kedy nebola pôda ešte taká rozbitá. Medzi nich patril Miroslav Matúška, ktorý štartoval ako tretí. Konečne sa teda aj nám ušlo trochu šťastia. V maratóne skončil s výborným výsledkom bez penalizácií na 17-tom mieste. Ako ďalší, už za trochu horších podmienok, štartoval Hrouda (44. miesto) a Zákršmíd (50.miesto). Víťazom maratónu sa stal Holanďan Tom Engbers.

Posledný deň majstrovstiev parkúr rozhodol o celkových umiestneniach. Martinovi Zákršmídovi sa nedarilo, hoci inokedy patrí parkúr medzi jeho silné disciplíny, čo dokazovalo aj posledné víťazstvo v Szilvásvárade. Podarilo sa mu dokončiť vo veľmi dobrom čase, po ceste však „nazbieral“ 9 zhodených loptičiek. Josef Hrouda aj Miroslav Matúška zajazdili výborný parkúr len s dvomi zhodenými loptičkami a nepatrným prekročením času (6,39 a 7,01 tr.bodov). Matúška celkovo skončil na 26-tom mieste, Hrouda na 36. mieste a Zákršmíd na 59. mieste.

Víťazom parkúru sa stal Vilmos Lazár s lipicanmi, ktorý však po menej vydarenom maratóne zostal na štvrtom mieste. Iba dvom jazdcom sa podarilo absolvovať parkúr bez trestných bodov. Jendým z nich bol aj Francúz Chouzenoux Stephane, ktorého tento výkon za hlasného ocenenia publikom posunul na striebornú priečku pred Holanďana Toma Engbersa. Náskok Caroly Diener po víťaznej drezúre a slušnom maratóne stačil na to, aby si mohla dovoliť mierne prekročenie času. Majstrom sveta sa teda stala žena.

V družstvách zlato patrilo opäť Holanďanom (ako v Kecskeméte 2009), striebro Nemecku a bronz hosťovskej krajine – Francúzsku. Slovensko skončilo na 12-tom mieste o necelý bod za Českou republikou, ktorá vyberala reprezentáciu z omnoho širšej základne záprahárov.

23. až 25. Septembra môžete vidieť všetkých našich reprezentantov a mnoho iných zahraničných jazdcov v akcii na medzinárodných záprahových pretekoch v Topoľčiankach. Nenechajte si ujsť toto vrcholové podujatie. O adrenalín bude postarané hlavne počas sobotňajšieho maratónu.