Majstrovstvá Slovenskej republiky v drezúre

Majstrovstvá Slovenskej republiky v drezúre

V dňoch 17.-19.7.2020 sa v priestoroch Národného žrebčína Topoľčianky konalo vrcholné drezúrne podujatie roka – Majstrovstvá Slovenskej republiky. Na základe splnených kvalifikácií jazdcov a technických podmienok konania MSR sa otvorili takmer všetky majstrovské kategórie – deti, mladší juniori, starší juniori a seniori.

Sily si prišla zmerať päťdesiatka jazdeckých dvojíc z celého Slovenska. Počas troch súťažných dní sa pretekalo aj v otvorených súťažiach a v súťažiach pre mladé kone. Podrobné výsledky nájdete na stránkach www.nztopolcianky.sk, www.sjf.sk, www.drezura.wbl.sk .

Hlavným rozhodcom bol Doc. RNDr. Iľja Vietor, PhD. Zvyšok rozhodcovského zboru tvorili Peter Juhász (SVK), Ing. Iva Schützová a  Ing. Simona Fialová, PhD. obidve z Českej republiky a z Maďarska Zoltán Prutkay.

Majstrovské súťaže všetkých otvorených kategórií prebiehali v dvoch kolách. Výsledky boli v mnohých prípadoch veľmi tesné a držali jazdcov, členov tímov, ale aj divákov v napätí do poslednej chvíle.

MSR detí

Majsterkou a zároveň aj vicemajsterkou SR v kategórii detí sa stala Sofia Petranová s koňmi Alice im Wunderland a Piaf z TJ Žrebčín Motešice. Bronz si odniesla Lara Dangl a Giovanni z JK Ivanka pri Dunaji. Štvrté a piate miesto vybojovala Tamarka Polláková s Przedswit XIX-16 Chocolate a s kobylkou Alja z JK Carmina Rimavská Sobota. Dianka Hunová a jej krásny poník Sans Gene z JK Ivanka pri Dunaji získali piate miesto.

MSR mladších juniorov

V kategórii mladších juniorov zlatú medailu získala Ela Benediková a Hornett z JK Vida Bratislava. Striebro a bronz vybojovala Diana Cingelová s koňmi Largo a Armín z JK Ivanka pri Dunaji. Štvrtá priečka patrila Terezke Kučerkovej z MedGene Bratislava.

MSR starších juniorov

Zoya Ledecká a jej talentovaná kobyla Si Belle 2 z JK Balunky Bratislava vybojovali jednoznačné zlato v kategórii starší junior. Striebornú a bronzovú medailu si odniesla Michaela Balážová a jej zverenci Marengo a Gajlu z JO Martin-Záturčie. Štvrté miesto obsadila Martina Výbohová a Enimo z JK Masarykov dvor. O piate a šieste miesto sa podelili oddielové kolegyne Rebeka Némethová s Víťazom a Martina Rajecová s Esmeraldou z JK Ivanka pri Dunaji. Jazdkyne boli poctené gratuláciou od ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského a riaditeľa Národného žrebčína Michala Horného.

MSR seniorov

Kategória seniorov sa jazdí na najvyššej úrovni, prvé kolo na stupni ST a druhé na úrovni T. Je to o to zaujímavejšie, že druhé kolá sú voľné zostavy na hudbu, ktoré sa tešia veľkej popularite medzi divákmi. Po prvom kole boli výsledky medzi prvými veľmi tesné. Rozhodli až dobre zajazdené voľné zostavy. Majstrom SR v kategórii senior sa stal Ádám Patócs s koňom Laurin z TJ Žrebčín Motešice. Striebro vybojovala domáca dvojica Kristína Flaková a Conversano VI-47. Bronz taktiež zostal v Národnom žrebčíne, získal ho Peter Vančo a jeho čierny lipican Conversano XIII-47. Štvrté miesto obsadila Michaela Pechová a Edgar z JK Ivanka pri Dunaji. Michaela Horná a Forever získali piatu priečku.

Veľké poďakovanie patrí spoločnostiam Cavalor, Happy Horse Services, Spillers Levice, Brimo, Eques, Vínotéka Kubjack, Heineken a Národný žrebčín Topoľčianky, ktoré venovali do otvorených súťaží hodnotné vecné ceny.

FARMÁRSKA REVUE

Priebeh drezúrnych majstrovstiev bol spestrený prítomnosťou televízneho štábu RTVS 2 a tvorivým tímom relácie Farmárska revue. Špeciálne živé vydanie tejto populárnej relácie umocnilo slávnostnú atmosféru Majstrovstiev SR v drezúre. Obsah relácie bol zameraný na prezentáciu súhry nádherných koní s ich jazdcami. Tvorcovia tiež pripravili pohľad do histórie a súčasnosti žrebčína. Okrem chovu lipicanov a tradičných plemien koní sa zamerali aj na chov hovädzieho dobytka a oviec chovaných v Národnom žrebčíne. Nechýbali ani reportáže zo zaujímavostí regiónu, napr. Zubria zvernica, alebo Chateau Topoľčianky. Súčasťou epizódy bolo aj vyhodnotenie 9. ročníka súťaže pre študentov stredných škôl s poľnohospodárskym zameraním NAJ agro dievča, chlapec, do ktorej bolo zapojených 13 stredných škôl s maturitnými odbormi. Cieľom súťaže bolo nájsť a verejnosti predstaviť odborne zdatných, komunikatívnych mladých ľudí, ktorí chcú svoju profesionálnu budúcnosť spojiť s prácou v poľnohospodárstve a životom na vidieku.

Pokiaľ ste zmeškali živé vysielanie v sobotu 18.7.2020, reláciu nájdete v archíve RTVS 2.