TURBO KONE zo Slovenska zvíťazili v Albertovci (14.02.2009)

Záprahová sezóna sa začala. Otvorená bola záprahovými halovými pretekmi v českom Albertovci. Konali sa presne vo „Valentínskom termíne“ 14.02.2009. Na svoje si prišli obdivovatelia jednozáprahov, dvojzáprahov a nechýbali štvorzáprahy s prívlastkom „kráľovskej disciplíny“.

Usporiadateľom bol Žrebčín Albertovec. Tam sa v poradí už v treťom ročníku stretli významní záprahoví jazdci z Českej republiky, Poľska a farby slovenskej vlajky obhajovali reprezentanti z Národného žrebčína Topoľčianky.

Z HISTÓRIE

Do Albertovca sa vrátili nielen záprahy, ale obnovil sa  aj život žrebčína v historickom chove. Albertovské kone sú prezentované takmer vo všetkých jazdeckých disciplínach, a to úspešne. Dvor Hilvetihof (dnes Albertovec) bol založený v roku 1818 Lichnovským kniežaťom - Eduardom Mariom. História žrebčína sa začala písať v roku 1952. V tom čase bol do Albertovca premiestnený vojenský žrebčín Hostouň na Šumave. Po roku 1989 začal žrebčín chátrať a koniarsky život sa v ňom opäť prebudil po príchode nových majiteľov – rodiny pána Jozefa Hájka. Areál prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, stajne sú modernizované a vynovené.

Kedysi žrebčín Albertovec úzko spolupracoval aj s Národným žrebčínom Topoľčianky. Na tieto časy si zaspomínal počas pretekov aj odborník na slovo vzatý -Ing. Stanislav Hošák: „Bol to skvelý čas vzájomnej spolupráce. Do žrebčína v Topoľčiankach bolo dodaných z Albertovca niekoľko plemenných žrebcov. Medzi mnohými aj Furioso XIV-27, ktorý sa stal vo farbách Národného žrebčína víťazom Veľkej Pardubickej. Nesmieme zabudnúť ani na arabské kobyly z Národného žrebčína, ktoré sa stali v Albertovci posilami základného chovného stáda. Tieto sa v  chove presadili svojim mimoriadnym potomstvom. Okrem iného dali vynikajúceho pepiniera Quoniam IV, československého reprezentanta v parkúrovom skákaní Forinta, československú voltížnu reprezentantku – kobylku SHAGYA, mimochodom úspešnú „televíznu herečku“ účinkujúcu v ostravskom seriáli „Priatelia zeleného údolia“. K úplným špičkám patril aj OMEN, ktorého sedlal v roku 1960 v Ríme, počas Olympiády, legendárny František Hrúzik. Úspešných kontaktov bolo naozaj neúrekom.“

HALOVÉ PRETEKY

Už od piatku prichádzali ekipy do Albertovca. Napriek nepriaznivému počasiu s hustým snežením a ťažko zjazdným cestám sa dostavili takmer všetci. Trinásť českých jednozáprahov otvorilo v sobotu halové čiastkové - záprahové preteky. V parkúre, ktorý sa jazdil na čas, museli jazdci a ich kone absolvovať trinásť prekážok, z toho prekážka č. 4 bola maratónska so zhoditeľnými prvkami. Každý jazdec absolvoval dve kolá. Autorom dômyselnej, technicky veľmi náročnej a dynamickej trate bol Ing. Milan Vítek. V úvodnej súťaži si najlepšie počínal domáci jazdec Marek Jirgala (Žrebčín Albertovec). S elegantným a veľmi dobre prijazdeným koňom Maximus P (účastník minuloročných majstrovstiev sveta v Jarantowe) predviedol veľmi obratnú a rýchlu jazdu. Druhý skončil Ján Minarčík (JK chovateľov koní Nový Jičín) a v poradí tretí bol dekorovaný Ján Coufalík s koňom Vincek z JK Coufalík.

Atmosféra v hale bola výborná. Tribúny s kapacitou cca 250 miest na sedenie a  niekoľko desiatok miest na státie boli obsadené do posledného miesta. Vďačných divákov neodradilo ani chladné počasie.  Sledovali a povzbudzovali výkony jednotlivých jazdcov a koní. V hotelovej sále, mimo jazdeckej haly, sledovalo priamy prenos na veľkoplošnej televíznej obrazovke okolo 150 divákov. Priznám sa, trochu sme usporiadateľom závideli záujem verejnosti o preteky a výbornú divácku kulisu.

Po prestávke nasledovala súťaž dvojzáprahov s medzinárodnou účasťou. K českým jazdcom na čele s reprezentačnou špičkou – Jiřím Nesvačilom ml., Marekom a Ladislavom Jirgalom   sa pripojil úspešný poľský reprezentant Arkádius Gorský, niekoľkonásobný účastník majstrovstiev sveta a jazdci z Národného žrebčína Topoľčianky. Do súťaže nastúpilo dovedna 15 dvojzáprahov.

Z Národného žrebčína nastúpila trojica jazdcov Miroslav Matúška, Pavol Gašpar a nádejný talentovaný Martin Zákršmíd, ktorý prvýkrát štartoval na halových záprahových pretekoch v Prahe v roku 2007. V minulom roku si pri svojom debute vyjazdil striebro na Majstrovstvách SR v Topoľčiankach. Ako inak, zapriahali lipicany z Národného žrebčína. V plejáde plemien to boli jediné lipicany, ktoré sme počas halových pretekov mali možnosť vidieť.

V prvom kole sa najlepšie z našich darilo Martinovi Zákršmídovi. Miroslav Matuška absolvoval jazdu v  najlepšom čase 91,02 sek, avšak 3 zhodené loptičky a penalizácia 15 sekúnd stačilo predbežne na piatu pozíciu. Jazdilo sa naplno a majstri oprát sa obratne zvŕtali v náročnom kurze v snahe dosiahnuť čo najlepší čas. Pavol Gašpar v premiére s novým záprahom zajazdil prvé kolo s jednou chybou v slušnom čase 104,35 sekúnd. Precízne zajazdenú a „čistú“ jazdu predviedol Martin Zákršmíd v čase 101,73 sekúnd a priebežne sa usadil na sľubné 4. miesto. V druhom kole, kde sa štartovalo v opačnom garde, sa malo rozhodnúť. Martin Zákršmíd sa snažil zajazdiť v čo najlepšom čase, avšak jeho zatiaľ menej skúseností sa prejavilo hlavne v druhej časti, keď zhodil tri prekážky. V skvelom čase 94,18 sekúnd avšak s penalizáciou 15 sek. za tri zhodenia obsadil celkovo 7. miesto. Rutinér Pavol Gašpar výborne zvládol maratónsku prekážku č. 4, zajazdil s rozvahou bez penalizácie v čase 97,96 sekúnd a obsadil celkové pekné 6. miesto. Miroslav Matúška s koňmi Maestoso X.-32 a Conversano VI.-35 predviedol jazdu v najrýchlejšom čase 86,22 sekúnd. Tá doslova zdvihla divákov zo stoličiek. Celkovým víťazom dvojzáprahov sa stal Miroslav Matúška s  výsledkom 197,24 sekúnd. Dekoroval ho hlavný rozhodca súťaží a predseda Českej záprahovej komisie Ing. Jiří Kunát. Druhú priečku obsadil Jaroslav Juráň (Juráň-Valentíno) so 197,81 sek. a v poradí tretí bol dekorovaný Marek Jirgala (Žrebčín Albertovec) s časom 197,87 sek. Štvrté miesto patrí Jiřímu Nesvačilovi (NH Kladruby n/Labem) s 200,62 sek. O neuveriteľnej vyrovnanosti a náročnosti tejto súťaže svedčí aj výsledok prvých troch najlepších jazdcov, ktorý bol v rozpätí 0,63 stotín sekundy čo nebýva zvykom.

KRÁĽOVSKÁ DISCIPLÍNA

Na začiatku súťaží to v hale doslova vrelo. Každý sa snažil obsadiť si najvhodnejšie miesto a sledovať výkony štvorzáprahov, ktoré sú divácky veľmi atraktívne a obľúbené. Zvláštnosťou týchto pretekov bola možnosť štartovať v štvorzáprahoch s koňmi, ktoré absolvovali súťaž dvojzáprahov. Miroslav Matúška spriahol štvoricu lipicanských žrebcov Maestoso X.- 32, Conversano VI.-35, Conversano VI.-8 a Siglavy XI.-12. V súťaží sa stretlo päť štvorzáprahov. K favoritom patril určite domáci jazdec Ladislav Jirgala (minuloročný majster ČR), ale aj skúsený Peter Vozáb (NH Kladruby nad Labem).

Jazdci predviedli skvelé výkony, ktoré spolu s výkonom komentátora Libora Ziegla vyburcovali publikum. Miroslav Matúška v oboch kolách predviedol svoje majstrovské umenie. Nielen obratnosť koní, ich prijazdenosť, ale aj dynamická jazda s vynikajúcou kondíciou a psychickou vyrovnanosťou štvorzáprahu mu zabezpečila prvnestvo v oboch kolách. S údivom obecenstva docválal do cieľa v rekordnom čase s celkovým výsledkom z oboch kôl 233,48 sekúnd. „Slovensko má asi TURBO KONE“, konštatoval vynikajúco disponovaný komentátor. Spokojnosť a radosť z víťazstva sa pri dekorácii zračila na tvári Miroslava Matúšku. Druhé miesto obsadil Ladislav Jirgala s výsledkom 258,22 sekúnd a na treťom mieste skončil Petr Vozáb s časom 274,14 sekúnd.

Dúfajme, že vydarený úvod sezóny, dobrá zimná príprava, stabilný tím jazdcov a skvelých koní z Národného žrebčína, vedených trénerom Josefom Hroudom, sú predzvesťou kvalitných výkonov v nasledujúcich záprahových podujatiach, ktorých vyvrcholením by mali byť Majstrovstvá sveta dvojzáprahov v maďarskom Kecskeméte (18. - 23. august 2009), Medzinárodné záprahové preteky CAI * A kat. - 1,2,4, spojené s finále prestížneho medzinárodného GOLDEN WHEEL CUP-u a  Majstrovstvá SR (Topoľčianky, 11. - 13. september 2009).