Majstrovstvá Slovenskej republiky v drezúre

V dňoch 22.-23. júla 2023 sa v priestoroch Národného žrebčína Topoľčianky konali otvorené Majstrovstvá Slovenska v drezúre. O cenné kovy sa bojovalo v kategóriách mladé kone, pony jazdci a seniori.

Sily si prišla zmerať takmer sedemdesiatka jazdeckých dvojíc z celého Slovenska. Svojou účasťou podujatie podporili aj jazdci z Nemecka a Rakúska. Počas dvoch súťažných dní sa pretekalo  v otvorených súťažiach až po Grand Prix a tiež v súťažiach pre mladé kone.

Hlavným rozhodcom bol Doc. RNDr. Iľja Vietor, PhD. Zvyšok rozhodcovského zboru tvorili Nadežda Ivaničová (SVK),  Ing. Iva Schützová, Ing. Dana Kuřitková a Doc. Ing. Simona Fialová, PhD., všetky tri z Českej republiky. Do role stevarda bola menovaná Jana Medová (SVK).

MSR

Spomedzi majstrovských kategórií sa otvorili všetky, okrem 7 ročných koní.

V kategórii mladých 4 ročných koní podmienky pre účasť na MSR splnili tri jazdecké dvojice. Najlepší výsledok po dvoch kolách dosiahla Linda Fraňová s koňom Golden Flower z JK Martin Záturčie, ktorá sa stala novou úradujúcou Majsterkou v danej kategórii. Zlatú medailu si odniesla Simona Sklenárová na koni Destiny It´s Me  z JK Horse Club Nitra. Bronz putoval na stredné Slovensko do JK Limfora Badín vďaka Renáte Ďordevič a Diamant de Vita.

Medzi 5-6 ročnými koňmi o titul majstra bojovalo 7 dvojíc.  Zlato obhájil Milan Kuhajda s kobylou Donna Grazia z JK Jurský dvor Nitra. Linda Fraňová a Hariffa MD z JK Martin Záturčie vybojovala striebornú medailu. Bronz si odniesla Simona Sklenárová a Novalette Van De Zoomvliet z JK Horse Klub Nitra.

Najpočetnejšou kategóriou boli pony jazdci. Kvalifikačné kritériá splnilo až 14 jazdeckých dvojíc. Titul majsterky Slovenska  vybojovala Sandra Cimermanová a Whisky Johny Walker z JK Limfora Badín. Striebornú medailu získala Viktória Oršuliaková a Sofia-H z TJ Žižka Bratislava. Bronz si odniesla Lilly Alena Marthaler a Magic Mike z TJ Žrebčín Motešice.

Medzi seniormi sa stretlo 8 jazdcov. Táto kategória sa jazdí na najvyššej úrovni majstrovských súťaží - prvé kolo na stupni ST a druhé je voľná zostava na hudbu na úrovni T. Po sčítaní výsledkov z obidvoch kôl, prvé a druhé miesto obsadil Michal Bugan s koňmi For President AWÖ a Floretto DK z JK SŠ Ivanka pri Dunaji. Bronz vybojovala Michaela Balážová s Marengo z JK Polet Trebostovo.

Veľké poďakovanie patrí spoločnostiam Cavalor, Happy Horse Service, Prohorse, Heineken, Chateau Topoľčianky, AgroTami a Národný žrebčín “Topoľčianky“, ktoré venovali do otvorených súťaží hodnotné vecné ceny.

Team Cup pri MSR

Popri majstrovstvách sa uskutočnil už tretí ročník súťaže družstiev s názvom Team Cup pri MSR za podpory Drezúrnej komisie SJF. Jazdci vytvorili trojčlenné družstvá, v ktorých jedna jazdecká dvojica súťažila na úrovni Z, druhá na úrovni L a tretia na úrovni S. Sčítaním výsledkov členov jednotlivých družstiev sa určilo poradie tímov.

Do súťaže nastúpili štyri tímy. Prvenstvo si odniesol tím s názvom RNS Dressage Trio v zložení Alica Pestúnová - Furioso L-34 Nemes, Diana Hunová-Rocky Rebel a Michaela Danielová – Silver Moonlight. Druhé miesto získal Power Team, ktorí tvorili Júlia Martyneková – Ninus, Martina Nittnaus – Favory XII-13, Kristína Flaková – Favory CVIII-19. Tretie miesto obsadil STK Dressage Team v podaní Karolína Beláková – Revolution, Silvia Záhorská – Graduell, Tamara Polláková – Welt Regency.

Víťazom aj umiestneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších športových úspechov.