Júnové drezúrne preteky v Topoľčiankach

V dňoch 24.-25.6.2023 sa v priestoroch Národného žrebčína konali prvé z troch plánovaných drezúrnych podujatí. Súťažilo sa na úrovniach od stupňa „Z“ až po „Grand Prix“, vrátane úloh pre mladé kone.

V čele rozhodcovského zboru stála Nadežda Ivaničová, ďalšími členmi bola Silvia Poláková, z Českej republiky pozvanie prijala Iva Schützová a z Maďarska prišiel Zoltán Prutkay. Sily si zmeralo viac ako šesťdesiat jazdeckých dvojíc. Pre mnohých boli tieto preteky aj predpríprava na Majstrovstvá SR a zároveň možnosť splniť kvalifikačné kritériá pre jednotlivé kategórie majstrovstiev. Zo zahraničia svojou účasťou podujatie podporili jazdci z maďarského žrebčína Szilvásvárad a tiež z Nemecka.

Súťaže pre mladé kone sa v posledných rokoch tešia početnému zastúpeniu a rozhodne stúpa aj kvalita koní. V úlohe pre 4 ročné kone sa v dvoch kategóriách predstavilo 10 koní. Medzi 4 ročnými koňmi prvenstvo získala Simona Sklenárová s kobylou Destiny It´s Me z JK Horse klub Nitra. V kategórii 5-6 ročných koní najlepší výsledok dosiahla Linda Fraňová a Hariffa HD z JO Martin Záturčie. V úlohe pre 5 ročné kone dominoval Lukas Blatzheim a Valerius z Nemecka. Táto dvojica potvrdila svoje kvality aj víťazstvom v úlohe pre 6 ročné kone. V súťaži pre pony jazdcov sa spomedzi 8 súťažiacich najviac darilo Lilly Marthaler s koňom Magic Mike z TJ Žrebčín Motešice. Diana Hunová a Rocky Rebel z JK Ivanka pri Dunaji získala prvenstvo v otvorenej úlohe na úrovni Z a tiež v kategórii detí. Rovnako dobre sa jej darilo aj na stupni L kde tak isto zvíťazila. Pokračovalo sa na stupni S. Najlepší výkon predviedla Michaela Danielová s kobylou Silver Moonlight z JK Vida Bratislava. V súťaži stupňa ST prvú priečku vybojovala Michaela Balážová a Marengo z JS Polet Trebostovo. Na úrovni T si prvenstvo odniesol domáci Peter Vančo a jeho čierny lipicanský žrebec Conversano XIII-47. Lukas Blatzheim s koňom Errol z Nemecka zvíťazili na úrovni Grand Prix.

V nedeľu sa v úlohe pre 4 ročné kone poradie nemenilo. Zvíťazili Simona Sklenárová a Destiny It´s Me z JK Horse klub Nitra a  Linda Fraňová s Hariffou MD z JK Martin Záturčie, ktorá zvíťazila aj v úlohe pre 5 ročné kone. Medzi 6 ročnými koňmi najlepšie hodnotený bol opäť Valerius a Lukas Blatzheim z Nemecka. Medzi pony jazdcami prvenstvo dosiahla Diana Jašeková z JK limfora Badín na koni Yakari. Na úrovni Z prvú priečku obsadila opäť Diana Hunová z JK Ivanka pri Dunaji, ktorá bola najlepšie hodnotená aj medzi deťmi.  Alica Pestúnová a Furioso L-34 Nemes z JK Harmónia v sedle Ivánka pri Dunaji podali najlepší výkon na úrovni L. V S prvú priečku obsadila domáca Kristína Flaková a Favory XVIII-19. Najlepšou jazdeckou dvojicou v ST sa opäť stala Michaela Balážová s koňom Marengo z JS Polet Trebostovo. Najlepšie ohodnotenie na úrovni T získala Michaela Horná a Forever z JK pri NŽ Topoľčianky. Lukas Blatzheim s koňom Errol z Nemecka zvíťazil v najvyššej súťaži Grand Prix.

Všetkým srdečne gratulujeme k dosiahnutým výsledkom. Kompletné výsledkové listiny nájdete na www.nztopolcianky.sk, www.sjf.sk, www.drezura.wbl.sk . Veľké poďakovanie patrí firme Happy Horse Service Cavalor, Prohorse, Heineken a JK pri NŽ Topoľčianky za vecné ceny, ktoré venovali do súťaží.