Drezúrne preteky 12.-13.6.2021

V dňoch 12.-13.6.2021 sa v priestoroch Národného žrebčína konali prvé z troch plánovaných drezúrnych podujatí. Súťažilo sa na úrovniach od stupňa „Z“ až po „T“, vrátane úloh pre mladé kone.

V čele rozhodcovského zboru stála Nadežda Ivaničová, ďalšími členmi boli Jana Medová, Silvia Poláková a z Českej republiky pozvanie prijala Iva Schützová. Sily si zmerala štyridsiatka jazdeckých dvojíc. Pre mnohých boli tieto preteky aj predpríprava na Majstrovstvá SR a zároveň možnosť splniť kvalifikačné kritériá pre jednotlivé kategórie majstrovstiev.

V sobotu vládlo príjemné letné počasie, ktoré vydržalo celý deň. Športové zápolenie sa otvorilo úlohami pre mladé kone. Ako prvá sa jazdila FEI úloha pre 4 ročné kone, ktorá bola vyhodnotená v dvoch kategóriách – 4 ročné kone a 5-6 ročné kone. Táto súťaž bola pomerne silno zastúpená. Štartovalo tu až 8 jazdeckých dvojíc z toho 4 boli mladé kobyly z chovu Národného žrebčína. Bola to ich premiérová účasť na športovom podujatí s cieľom otestovať ich jazditeľnosť, charakter a celkovú perspektívu v drezúrnom športe. V budúcnosti sa ráta s ich využitím v chove ako s novou generáciou kvalitných matiek v stáde slovenského teplokrvníka. V oddelení 4 ročných koní najvyššie ohodnotenie získal mladý talentovaný žrebec z chovu Národného žrebčína Loretto s Petrom Vančom v sedle. Tento istý jazdec si prvenstvo odniesol aj v kategórii 5-6 ročných koní s kobylou Dormane du Puy 16. V drezúrnej úlohe pre 5 ročné kone na úrovni L zvíťazila Linda Fraňová a Hermiona z JO Martin Záturčie. Michaela Horná a kobyla Lorry podali najlepší výsledok v úlohe pre 7 ročné kone, ktorá sa jazdí na úrovni ST. V otvorenej súťaži FEI Deti úvodná A zvíťazila Michaela Balážová a Daily Fürstin z 1. drezúrnej školy ZR Prešov. V kategórii detí sa najviac darilo Dianke Hunovej na poníkovi Sans Gene z JK Ivanka pri Dunaji. V otvorenej súťaži stupňa L vysoko zvíťazila Lucia Križanová a Silver Moonlight z Equitana Sport Horses Bratislava. Medzi deťmi bola najlepšia Tamarka Poláková a Cartago S z KPKRJ Rimavská Sobota. Na úrovni S zvíťazila Lara Dangl a Giovanni z JK Ivanka pri Dunaji. Linda Kilíková a Rocky Diamond z Horse Klub Nitra potvrdili svoje kvality v úlohe stupňa ST. Víťazom najvyššej súťaže sa stal Peter Vančo a lipicanský žrebec Conversano XIII-47 z JK pri NŽ Topoľčianky.

V nedeľu si sobotňajšie víťazstvo medzi 4 ročnými koňmi zopakoval Peter Vančo a Loretto. V kategórii 5-6 ročných koní zvíťazil opäť domáci jazdec David Kintšer a žrebec Pluto XXI-9. V úlohe pre 5 ročné kone na úrovni L prvenstvo obhájila Linda Fraňová a Hermiona z JO Martin Záturčie. Medzi 7 ročnými koňmi na úrovni ST najlepší výsledok dosiahla Linda Kilíková a Rocky Diamond z Horse Klub Nitra. V otvorenej súťaži na úrovni Z sa najviac darilo Milanovi Kuhajdovi s koňom Emilio z Jurského dvora Nitra. V tej istej úlohe v kategórií detí bola opäť najlepšia Dianka Hunová a Sans Gene z JK Ivanka pri Dunaji. Na úrovni L obhájila prvenstvo z predchádzajúceho dňa Lucia Križanová a kobylka Silver Moonlight z Equitana Sport Horses Bratislava. Medzi deťmi prvé miesto obsadila Tamaraka Polláková a kôň Cartago S z KPKRJ Rimavská Sobota.  Pokračovalo sa FEI úlohou Juniori družstvá na úrovni S, kde zvíťazila domáca jazdkyňa Kristína Flaková a Bonnami. V úlohe St. Georges najlepší výkon predviedla Linda Kilíková a Rocky Diamond z Horse Klub Nitra. Deň vyvrcholil voľnými zostavami na úrovni T, kde zvíťazil domáci jazdec Peter Vančo a Conversano XIII-47.

Všetkým srdečne gratulujeme k dosiahnutým výsledkom. Kompletné výsledkové listiny nájdete na www.nztopolcianky.sk, www.sjf.sk, www.drezura.wbl.sk . Veľké poďakovanie patrí firme Heineken a JK pri NŽ Topoľčianky za vecné ceny, ktoré venovali do súťaží.